Marek Kowalski | 4 czerwca 2012, 10:19

Jak udostępnić mobilne łącze internetowe poprzez wirtualny punkt dostępowy w systemie Windows 7

Hotspot na zawołanie

Nadchodzą wakacje. Dla branży IT to raczej okres stagnacji, ale dla tysięcy użytkowników komputerów to czas wyjazdów. Wielu oprócz niezbędnego wakacyjnego ekwipunku zabierze ze sobą laptopa. Część dodatkowo wyposaży się w modem 3G/HSPA/LTE. Ci, gdy dojadą ze swoimi bliskimi na miejsce, z pewnością sprawdzą, czy jest zasięg. Bardzo prawdopodobne, że zasięg będzie. No i się zacznie: sprawdzanie mejli, komentarzy, wiadomości itd., przecież internet sam się nie przejrzy :)

Wstęp

Co zrobić w sytuacji, gdy chętnych do skorzystania z łącza mobilnego jest więcej? Kupić drugi (trzeci, czwarty...) modem? Nonsens, to zbędny wydatek. Użyć przenośnego routera 3G? Owszem, jest to jakieś rozwiązanie, ale po pierwsze, dość kosztowne (tego typu urządzenia kosztują od dwustu do nawet tysiąca złotych), a po drugie, zupełnie zbędne, jeżeli choć jeden z komputerów z interfejsem Wi-Fi, do których można podłączyć modem 3G, działa pod kontrolą systemu Windows 7.

 

D-Link myPocket Router - niewielkie urządzenie o rozmiarach smartfonu, z własnym zasilaniem, będzie dzielić internet mobilny nawet na plaży tylko... po co wydawać na coś takiego ok. 500 zł, gdy analogiczną funkcjonalność można mieć za darmo?

 

Jeżeli ten warunek jest spełniony, bardzo łatwo można współdzielić łącze 3G (a także dowolne inne, z którego dana maszyna korzysta), używając do tego wbudowanej w system Microsoftu techniki wirtualizacji bezprzewodowego interfejsu sieciowego. W praktyce możliwe jest przekształcenie dowolnego komputera z systemem Windows 7 w bezprzewodowy punkt dostępowy, z którym będą mogły się łączyć pozostałe urządzenia – nie tylko komputery, ale także komórki, tablety, słowem: wszystko, co ma interfejs WiFi.