Robert Graczyk | 9 kwietnia 2013, 14:40

Od smartfona poprzez tablet, laptop hybrydowy i ultrabook konwertowalny po laptop – jaki komputer przenośny kupić? Poradnik

Jak nie dać się zwariować

Osoby planujące na dniach zakup komputera przenośnego mają niełatwe zadanie. Kiedyś wystarczyło poprosić o laptop, a teraz? Sklepowe półki uginają się pod ciężarem ultrabooków i tabletów, a do tego dochodzą transformery, hybrydy i urządzenia konwertowalne. Dla mniej wtajemniczonego konsumenta to istne pole minowe, które może wysadzić w powietrze jego portfel, kiedy przepłaci za coś, co mu zupełnie nie jest potrzebne, lub oczekiwania, gdy kupi coś, co nie do końca spełni jego wymagania. Dlatego powstał niniejszy artykuł, który wskaże Wam właściwą drogę.

Prawdziwy urodzaj

Żyjemy w bardzo ciekawych czasach. Nie tak dawno temu komputer przenośny był produktem luksusowym, a dziś, choć jeszcze nie jest integralną częścią ciała, tak jak w niektórych filmach z gatunku science fiction, mamy go zawsze przy sobie. No bo jak inaczej nazwać smartfon, którego moc obliczeniowa jest wielokrotnie większa od tej, jaką miały pierwsze superkomputery? W zasadzie umożliwia on wszystko to, co tradycyjne pecety czy laptopy: można na nim oglądać filmy, słuchać muzyki, odbierać i pisać mejle, przeglądać strony internetowe, czytać, a nawet tworzyć dokumenty tekstowe, w prosty sposób edytować zdjęcia i filmy oraz grać w coraz bardziej zaawansowane gry. Możliwości jest naprawdę dużo, a w miarę jak się pojawiają coraz bardziej złożone narzędzia, użyteczność tego sprzętu rośnie. Ale nawet jeśli coś da się zrobić na smartfonie, nie oznacza to jeszcze, że da się to zrobić efektywnie. Filmy znacznie lepiej ogląda się na dużym ekranie, długi tekst wygodniej wprowadza za pomocą zwykłej klawiatury, a zdjęcia lepiej obrabiać w mocno zaawansowanych programach i przy współudziale wydajnych podzespołów. Oczywiście, wśród smartfonów są także twory takie jak Samsung Galaxy Note, który ma gigantyczny, jak ten rodzaj urządzeń, ekran oraz ułatwiający pracę rysik, ale do wielu zastosowań to nadal za mało. Co w takim razie wybrać, żeby uzupełnić ten pierwszy komputer przenośny?

Samsung Galaxy S III Mini, Galaxy S III, Note II
Od lewej – Samsung Galaxy S III Mini (4"), Samsung Galaxy S III (4,8"), Samsung Galaxy Note II (5,5")

Obecnie na rynku mamy prawdziwe zatrzęsienie różnych konstrukcji, co z jednej strony daje nam większy wybór, z drugiej zaś może przyprawić o spory ból głowy. Trzeba bowiem wcelować nie tylko w odpowiedni model, ale w ogóle w odpowiedni rodzaj urządzenia. Laptop czy tablet? A może transformer? A przecież są jeszcze laptopy hybrydowe i ultrabooki konwertowalne. Dlatego w pierwszej kolejności powinno się dobrze przemyśleć oczekiwania względem komputera przenośnego, żeby trafić do właściwego działu. Dlatego powstał niniejszy artykuł, który jest prostym przewodnikiem, mającym wskazać, jaki typ urządzeń jest odpowiedni do poszczególnych zastosowań.

Żeby lepiej poznać różnice między poszczególnymi typami urządzeń, w ciągu ostatnich tygodni pracowaliśmy na przemian ze wszystkimi. Za dostarczenie sprzętu dziękujemy sklepowi X-Kom.pl