Łukasz Marek | 4 lutego 2013, 12:10

Overclocking Guide – jak podkręcić procesor AM3/AM3+? Poradnik krok po kroku, część 4.

Szybciej nawet o 50%!

Tak jak w katalogu Intela najpopularniejszą platformą jest LGA1155, tak w ofercie AMD jest nią AM3/AM3+. Choć jest ogólnie mniej wydajna od rozwiązań z obozu niebieskich, znajduje wielu nabywców, przede wszystkim ze względu na bardzo przystępne ceny płyt głównych i procesorów. Dzisiaj pokażemy, jak podkręcać platformę AM3+ z użyciem zarówno nowszych płyt, wykorzystujących UEFI, jak i tych starszych, wyposażonych tylko w BIOS. Zaczynamy!

Wprowadzenie

To, jak wiele osób wybiera platformę AM3/AM3+, skłoniło nas do napisania tego poradnika. Co jest przyczyną jej popularności?

  1. Ceny procesorów. Za pierwszego „pełnego” czterordzeniowca w katalogu AMD musimy zapłacić około 300 zł, podczas gdy w ofercie Intela najwolniejszy taki procesor to wydatek ponad 600 zł. Oczywiście, ten drugi jest szybszy, ale dla wielu osób nie jest to decydujący argument przy wyborze sprzętu.
  2. Uniwersalność i długowieczność platformy. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zacząć od najtańszych dwurdzeniowych Athlonów II X2; w razie niedosytu bez problemu na tej samej płycie da się umieścić najwyższy czteromodułowy model FX-a.

 

 

Jedna podstawka, wiele możliwości

W ofercie AMD mamy niespotykaną u Intela różnorodność procesorów w ramach jednej podstawki. U „niebieskich” przejście z dwóch na sześć rdzeni wymaga już zmiany platformy, natomiast „czerwoni” zunifikowali swój „ekosystem” na tyle, że bez najmniejszego problemu z taniej jednostki można się przesiąść na czołowe pozycje w katalogu. Istnieje kilka sposobów na zwiększenie wydajności platformy AM3/AM3+:

  1. Procesory z odblokowanym mnożnikiem: AMD FX, AMD Phenom II X4 (Black Edition), AMD Phenom II X3 (Black Edition), AMD Phenom II X2 (Black Edition), Athlon II X2 (K).
  2. Procesory z zablokowanym mnożnikiem – pozostałe produkty AMD do podstawki AM3/AM3+.
  3. Procesory z zablokowanymi przez producenta rdzeniami, które... można odblokować!

Analizując rynek, zauważyliśmy (albo raczej utwierdziliśmy się w przekonaniu), że poradnik podkręcania AM3/AM3+ musimy przygotować na dwa sposoby. Okazuje się bowiem, że tylko część płyt ma UEFI, a pozostałe konstrukcje nadal korzystają z BIOS-u. W związku z tym przedstawimy zrzuty ekranu zarówno z BIOS-u (dotyczy większości użytkowników), jak i z UEFI (dotyczy praktycznie tylko nabywców nowszych płyt).

Za przykład płyty z UEFI posłuży nam GIGABYTE GA-990FXA-UD3. Nie jest to czołowa konstrukcja w ofercie tego producenta, choć ma wszystko, co potrzebne w domowym podkręcaniu, a liczbą opcji oraz zaimplementowanych technik i dodatków zawstydza niektóre dużo droższe konstrukcje, co po części jest zasługą właśnie UEFI. No właśnie, napisaliśmy: dużo droższe, bo GIGABYTE GA-990FXA-UD3 kosztuje nieco ponad 400 zł i jeśli brać pod uwagę jej funkcjonalność, to jest to bardzo ciekawa alternatywa dla płyt głównych, których cena zbliża się do tysiąca złotych.


GIGABYTE GA-990FXA-UD3 ma solidną sekcję zasilania (wystarczającą do wysokiego podkręcania procesorów AMD FX), aż 4 gniazda PCI Express i oczywiście pełen zestaw funkcji umożliwiających wygodne podkręcanie


Kliknij, aby powiększyć

Osoby gotowe wydać na płytę tyle, ile kosztuje drugi z modeli użytych przez nas do podkręcania, to specyficzna grupa docelowa. GIGABYTE GA-990FXA-UD7 to w katalogu tej firmy czołowa pozycja z gniazdem przeznaczonym do procesorów firmy AMD. Pięć slotów PCI Express i mocniej rozbudowana sekcja zasilania zdradzają, że mamy do czynienia z konstrukcją bezkompromisową, także o bezkompromisowej cenie. Zwolennicy starej szkoły będą zadowoleni, bo ta płyta nie ma UEFI, a więc przy wyciskaniu ostatnich soków ze swojego procesora AMD będą mogli się wpatrywać w „staromodny”, ale jakże funkcjonalny BIOS.


GIGABYTE GA-990FXA-UD7 to konstrukcja wręcz ekstremalna. Bardzo wytrzymała i chłodzona sekcja zasilająca procesor, wyświetlacz kodów POST oraz aż pięć slotów PCI Express.


Kliknij, aby powiększyć

 

Zatem zaczynamy! :)