Łukasz Marek | 12 stycznia 2013, 19:35

Overclocking Guide – jak podkręcić procesor FM2? Poradnik krok po kroku, część 3.

Trinity na sterydach

Platforma FM2, czyli sukcesor FM1, została stworzona z myślą o tych, którzy chcą złożyć mały i względnie wydajny komputer z użyciem APU. Z punktu widzenia osób, które potrzebują go do codziennych zadań, ale czasem chcą zagrać w jakąś grę (choć nie muszą mieć do tego najwydajniejszego sprzętu), propozycja AMD wydaje się bardzo atrakcyjna. Producent ten oferuje im układy A6-, A8- i A10-, czyli ze zintegrowanym wydajnym GPU, oraz Athlony X4 serii 700. Tym, którzy chcieliby zwiększyć za darmo wydajność swojej platformy FM2, pokażemy, jak podkręcić poszczególne rodzaje układów do tej podstawki!

Wprowadzenie

FM2 to dość specyficzna platforma, ale jednocześnie taka, która za sprawą swoich cech na pewno znajdzie wielu nabywców. Nowa podstawka stworzona przez firmę AMD służy do budowania raczej małych komputerów o przyzwoitej wydajności. Do tej pory pojawiło się osiem produktów przeznaczonych do FM2, z czego sześć to typowe APU (połączenie procesora i zintegrowanego układu grafiki), a dwa to po prostu procesory Athlon (pozbawione takiego układu).

AMD Virgo lub Trinity (bo taka jest ich nazwa robocza) to nic innego jak rdzenie Piledriver, czyli ulepszone pod względem wydajności oraz poboru energii moduły znane z Bulldozera. W obrębie FM2 wyróżniamy dwa rodzaje układów.

Athlon X4 740 oraz 750K to dwumodułowe procesory Athlon bez zintegrowanego układu graficznego. To właściwa opcja, jeśli wybór padnie na zewnętrzną kartę. Model 750 z literą K w nazwie podkręca się bezproblemowo dzięki manipulowaniu odblokowanym mnożnikiem, a 740 ma zablokowany mnożnik i przyspieszyć go można wyłącznie przez zmianę częstotliwości zegara bazowego.

A10-5800K, A10-5700, A8-5600K, A8-5500, A6-5400K oraz A4-5300 to APU, czyli procesory ze zintegrowanym układem graficznym. Analogicznie jak w przypadku Athlonów są wśród nich łatwo podkręcające się modele z literą K w nazwie oraz jednostki zablokowane, których osiągi da się zwiększyć wyłącznie przez zmianę taktowania zegara bazowego. W przypadku APU warto pamiętać o dodatkowej kwestii, jaką jest przyspieszenie zintegrowanego GPU, co dodatkowo poprawi wydajność w grach!


Kliknij, aby powiększyć

Podkręcanie FM2 przedstawimy na przykładzie czołowej konstrukcji firmy GIGABYTE opartej na chipsecie A85X, czyli GA-F2A85X-UP4. Gdy patrzy się na tę płytę, nie sposób nie odnieść wrażenia, że jest kierowana do tych, którzy „wiedzą, czego chcą” (innymi słowy: „Kupiłem APU i będę podkręcał”). Dobra sekcja zasilania, przyciski na laminacie czy wyświetlacz kodów POST – to sprawia, że pozostawiając sprzęt w standardowych ustawieniach, marnujemy jej potencjał. Ta konstrukcja korzysta ze wszystkich zalet UEFI, a także chipsetu A85X.


Kliknij, aby powiększyć

Tych, którzy chcą się dowiedzieć, jak przyspieszyć procesory/APU działające na platformie FM2, zapraszamy na dalsze strony, ale zachęcamy, aby wcześniej zapoznali się z naszym omówieniem programów, które będą potrzebne w jej podkręcaniu:

Oprócz tego w przypadku FM2 postanowiliśmy krótko opisać jeszcze narzędzie do testowania stabilności o nazwie OCCT – w nim możemy jednocześnie testować zarówno część procesorową APU, jak i graficzną.