Łukasz Marek | 31 grudnia 2012, 13:02

Overclocking Guide – jak podkręcić procesor LGA1155? Poradnik krok po kroku, część 1.

Z 4,5 GHz za pan brat

Intel Z77 to obecnie z pewnością najpopularniejsza platforma wśród „entuzjastów”. Współpracująca z tym chipsetem podstawka LGA1155 jest przeznaczona dla użytkowników domowych i daje duże pole manewru, jeśli chodzi o możliwości sprzętu. Komu nie zależy na wydajności, ten może wybrać nawet procesor jednordzeniowy, co jednak nie znaczy, że w ofercie brakuje wydajnych czterordzeniowców. Zapraszamy do poradnika podkręcania procesorów na platformie z chipsetem Z77. Pokażemy, jak przyspieszać nie tylko układy z serii K, ale także tańsze modele.

Wprowadzenie

Z punktu widzenia osoby, która przyspiesza swój sprzęt, najnowsza platforma Intela (Z77) zapewnia trzy różne sposoby podkręcania, a wszystko będzie zależało od użytego procesora. Można wyróżnić trzy przypadki:

  • Jednostki całkowicie zablokowane – są to procesory bez funkcji Turbo, które mają ustawione taktowanie „na sztywno”, przykładem działający z częstotliwością 2,9 GHz Pentium G850. Oczywiście, taktowanie tradycyjnie spada w spoczynku do 1600 MHz, ale w programie CPU-Z nigdy nie zobaczymy mnożnika wyższego niż 29. Jedyną możliwością podkręcania jest więc manipulowanie zegarem bazowym, z którego zmianą wiążą się dość duże problemy, przedstawione na dalszych stronach.
  • Jednostki częściowo odblokowane – czyli wyposażone w funkcję Turbo. Można w nich manipulować mnożnikami Turbo w następujący sposób: do każdego trybu dodajemy 4, czyli do każdej częstotliwości Turbo dochodzi „+400 MHz”. Oprócz tego można zmieniać częstotliwość zegara bazowego, aby zyskać dodatkowe kilkadziesiąt megaherców.
  • Jednostki całkowicie odblokowane – z literą „K” w nazwie. Pozwalają dowolnie ustawić mnożnik aż do wartości 63, dzięki czemu w ogóle nie trzeba ruszać 100-megahercowego zegara bazowego.

Każdy typ procesora będziemy podkręcać na płycie głównej Gigabyte GA-Z77X-UP7, używając dwukanałowego zestawu pamięci.


Kliknij, aby powiększyć


Kliknij, aby powiększyć

Gigabyte GA-Z77X-UP7 to płyta stworzona z myślą o podkręcaniu i nikt, kto właśnie spojrzał na jej zdjęcie, nie powinien być tym stwierdzeniem zaskoczony. Bez czytania danych technicznych widać, że są dostępne specjalne przyciski do podkręcania, punkty pomiaru najważniejszych napięć, a także wyświetlacz kodów POST. W razie ustawienia błędnie jednego z parametrów lub jakiejś awarii użytkownik z pewnością się dowie, który komponent zawodzi. Ta pomarańczowa konstrukcja ma jeszcze coś, na co warto zwrócić uwagę: współpracuje z programem EasyTune, który daje nieprzeciętne możliwości zmiany ustawień... już w systemie Windows.