Mateusz Skrycki | 4 marca 2015, 13:48

Pierwsze kroki z Androidem – poradnik

O tym, jak ujarzmić smartfon i tablet z Androidem

Krok 1. Internet, konto Google i synchronizacja

Czasy, gdy telefon mógł działać bez dostępu do internetu, bezpowrotnie minęły. Trudno się temu dziwić, skoro Wi-Fi już nie jest ekstrawagancją, a pakiety internetowe są tanie i popularne. Oczywiście, przy dużym samozaparciu można używać smartfona czy tabletu bez dostępu do globalnej sieci, ale w ten sposób traci się dostęp do lwiej części funkcjonalności i wtedy pod znakiem zapytania staje sensowność zamiany „zwykłego” telefonu na smartfon.

Przy pierwszym uruchomieniu telefonu system poprosi o wybranie języka (w razie potrzeby można go później zmienić) oraz zaproponuje połączenie się z siecią bezprzewodową. Warto mieć przygotowane hasło do Wi-Fi, bo jeśli ten krok zostanie pominięty, telefon połączy się z internetem, korzystając z usługi operatora komórkowego. Może to być kosztowne dla osób, które nie mają wykupionego pakietu danych, a zakładając, że użytkownik dopiero co przesiadł się ze zwykłego telefonu, można przyjąć, że takiego pakietu nie ma, ponieważ nie był mu potrzebny. Zdecydowanie zalecamy kupienie u operatora pakietu o wielkości chociażby 100 MB, który pozwoli uchronić się od niespodziewanych kosztów. Dla początkujących użytkowników 500 MB miesięcznie powinno w zupełności wystarczyć do podstawowych zastosowań, takich jak sprawdzanie poczty i przeglądanie stron internetowych. W tabletach bez modemu 3G/LTE sieć Wi-Fi jest jedynym oknem na świat.

Następnym krokiem jest zalogowanie się do konta Google. Jeżeli korzystałeś wcześniej z Gmaila, możesz użyć loginu i hasła do tej usługi, w przeciwnym razie będziesz mógł założyć nowe konto. I znów: korzystanie z konta Google w urządzeniu z Androidem nie jest wymagane, ale bez tego nie będzie można na przykład pobierać nowych gier czy narzędzi ze sklepu. Ekosystem usług Google opiera się na wspomnianym koncie, więc zalecamy jego użycie.

Niektórzy producenci sprzętu modyfikują Androida i dodają do niego nowe funkcje, czego dobrym przykładem jest Samsung. Firma ta w swoich urządzeniach dostarcza usługi i narzędzia, które w pewnym stopniu mogą rywalizować z ofertą Google, i dlatego telefon może zaproponować zalogowanie się do dodatkowego konta, w tym przypadku Samsunga. Wiele osób i tak nie korzysta z usług dostarczonych przez producentów sprzętu i one mogą pominąć rejestrację. Jeśli jednak takie dodatkowe konto okaże się potrzebne, bez problemu będzie można je założyć.


Źródło: //www.ibtimes.co.uk/

Następnie system zapyta, czy przechowywać kopię zapasową danych (zapasowe dane programów, hasła Wi-Fi czy inne ustawienia) na serwerze Google. Jest to dość delikatna kwestia, ponieważ wiąże się z prywatnością. Część użytkowników zrezygnuje z tej opcji, choć zaletą jest możliwość odzyskania części danych w razie awarii lub kradzieży sprzętu. Podobną opcją, choć bardziej rozbudowaną, są ustawienia synchronizacji. Można wybrać, które dokładnie dane mają zostać umieszczone na serwerach Google, co też wiąże się z kwestią prywatności. Nie ma co ukrywać, że najwygodniej jest synchronizować wszystko, co tylko się da, gdyż w ten sposób można sobie zapewnić łatwy dostęp do kalendarza czy kontaktów z poziomu komputera, ale pozostawiamy to do indywidualnej oceny.