Michał Grzegorz Wójcik | 19 lutego 2011, 19:00

Przerabiamy radeona HD 6950 na HD 6970

Darmowy dopalacz

ASUS HD 6950 DirectCU II (EAH6950 DCII/2DI4S/2GD5)

Od firmy ASUS dostaliśmy nietypową kartę graficzną. Nieco sceptycznie podeszliśmy do prób jej odblokowania, ponieważ jest to mocno przekonstruowana odmiana Caymana. Co z tego wynikło – przeczytacie na dalszych stronach.

Słusznej wielkości opakowanie skrywa najnowszą autorską konstrukcję chłodzącą ASUS-a.

Dodatki nie imponują. Nawet nieco mniej markowi wytwórcy często dołączają długie przewody HDMI czy pełne wersje programów użytkowych lub gier. ASUS jednak skoncentrował się na karcie graficznej:

 

W oczy od razu rzuca się grubość konstrukcji. Po zamontowaniu w komputerze ASUS Radeon HD 6950 DirectCU II zajmuje aż trzy śledzie, a tym samym trzy złącza. Zależnie od płyty głównej i kart rozszerzeń może to nieźle namieszać w obudowie, dlatego trzeba o tym pamiętać, wybierając tę kartę. Konfiguracja CrossFireX złożona z dwóch takich asusów zajmie już niemal całą szerokość płyty głównej (przeważnie mają one siedem złączy PCI/PCIe).

 

 

Sama płytka drukowana ma 266 mm długości. Jednak dodając do tego wystającą ponad obrys PCB konstrukcję schładzacza i grubość śledzia, otrzymujemy 295 mm. To już rozmiar niebezpiecznie bliski Radeonowi HD 5970. Dwa wentylatory o średnicy 100 mm to nowa jakość w dziedzinie kart graficznych. Do tej pory zazwyczaj stosowano modele maksymalnie o średnicy 8 cm. Ciekawi jesteśmy, kiedy tak wielkie konstrukcje staną się standardem.