Agnieszka Serafinowicz | 26 lipca 2011, 06:30

Skuteczne usuwanie plików

Wymazywanie danych

Chcesz sprzedać komputer? A może tylko dysk twardy? Skasowałeś pliki, wyrzucając je z systemowego kosza, może nawet sformatowałeś dysk? To za mało. Jeżeli nie chcesz, by Twoje prywatne dane czy ważne informacje o firmie trafiły w niepowołane ręce, przeczytaj ten oto artykuł.

Dysk twardy to integralna część każdego współczesnego komputera. Urządzenie to służy nie tylko do zapisywania danych użytkownika, jest także wykorzystywane do przechowywania informacji generowanych przez sam system operacyjny i zainstalowane w nim aplikacje. Praktycznie każda czynność, jaką wykonujemy na komputerze, znajduje odzwierciedlenie w zapisach danych na nośniku: wysłanie e-maila, odwiedzenie jakiejś strony internetowej – wszystko pozostawia ślady. Wiele współczesnych programów (nawet tak popularne przeglądarki internetowe) zapewnia funkcje „ochrony prywatności”, które w znacznym stopniu polegają na możliwości automatycznego usunięcia z dysku śladów po działaniach użytkownika.

Warto jednak pamiętać o tym, że zazwyczaj czyszczenie historii przeglądarki nie usuwa fizycznie danych z nośnika. Podobnie jest ze zwykłymi plikami i folderami, którymi manipulujemy podczas codziennej pracy na komputerze. Funkcje pozwalające skasować niepotrzebny plik są wbudowane w każdy system operacyjny, jednak ich działanie nie powoduje trwałego usunięcia danych. Wyrzucenie takiego pliku z dysku skutkuje jedynie zabraniem reprezentującej go ikonki sprzed oczu użytkownika, a zawartość pozostaje na dysku i każda osoba o odpowiedniej wiedzy technicznej i wyposażona w odpowiednie oprogramowanie może łatwo ją odzyskać.