Agnieszka Serafinowicz | 5 kwietnia 2012, 22:38

Zarządzanie procesami w Windows 7, czyli rzecz nie tylko dla adminów

Hydraulika systemu Windows

Każdy program w systemie Windows jest reprezentowany przez co najmniej jeden proces. Wiedza o tym, czym są procesy, jak je przeglądać i jak zdobywać o nich szczegółowe informacje, może uchronić przed przykrymi konsekwencjami niestabilności jakiegoś programu. Przedstawiamy kilka narzędzi ułatwiających zarządzanie procesami w systemie Windows 7, wyjaśniamy istotne terminy i obalamy kilka pseudoporad.

Niemal na każdym forum internetowym zajmującym się tematyką komputerową można znaleźć pytanie typu: „Co to za proces i czy można go wyłączyć?”. Często nawet pytający nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest proces w systemie („Kolega powiedział, że to wirus”), i dlaczego celowe miałoby być wyłączenie go („Bo procesy spowalniają system”). Porady udzielane w odpowiedzi na takie pytania niekiedy pozostawiają wiele do życzenia.

Przytoczone cytaty pochodzą z faktycznych wpisów na internetowych forach i są przykładami błędnych twierdzeń na temat procesów. U niektórych mogą wywołać śmiech, lecz my nie zamierzamy tu nikogo wyśmiewać. To, że ktoś wysilił się na tyle, by zadać pytanie na forum o komputerach, świadczy o tym, że szuka wiedzy i rozwiązań. Mamy nadzieję, że ten artykuł wyjaśni wiele wątpliwości. Od razu jednak zaznaczamy, że nie sposób szczegółowo omówić wszystkich problemów w jednym tekście. Staraliśmy się, by zagadnienia związane z zarządzaniem procesami w systemie Windows przedstawić w sposób zrozumiały dla użytkowników komputerów, a nie jedynie wykwalifikowanych programistów tworzących rozbudowane aplikacje na tę platformę.